Urząd Gminy Wymiarki: Porozumienie A18 – samorządowcy wspólnie w sprawie remontu autostrady

We wtorek 26 stycznia podpisany został list intencyjny Porozumienia A18 – samorządowców powiatu żarskiego i żagańskiego – w sprawie pilnego remontu południowej nitki A18. Wspólne stanowisko przesłane będzie do Premier Beaty Szydło, Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka oraz Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Samorządowcy wspólnie apelują o ponowną analizę i zmianę w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, uwzględniającą pilną realizację modernizacji drogi krajowej „A18 Olszyna – Golnice”.

Podczas spotkania w Iłowej list Porozumienia A18 podpisali Starosta Żagański Henryk Janowicz oraz Starosta Żarski Janusz Dudojć, Burmistrz Żagania Daniel Marchewka, Burmistrz Iłowej Paweł Lichtański, Burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak, Burmistrz Gozdnicy Krzysztof Jarosz, Wójt Gminy Wymiarki Wojciech Olszewski, Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek, Wójt Gminy Tuplice Katarzyna Kromp, Wójt Gminy Żagań Tomasz Niesłuchowski, Wójt Gminy Przewóz Ryszard Klisowski, Wójt Gminy Brody Ryszard Kowalczuk, jednak warto podkreślić, że jest to stanowisko jakie popierane jest przez wszystkich włodarzy gmin leżących przy A18.

– Cieszę się, że w tej sprawie wszyscy samorządowcy jesteśmy zgodni i nie musimy się wzajemnie przekonywać, że warto wciąż upominać się o remont tej trasy. Argumenty o wadze A18 dla Polski i naszego regionu znamy od lat. Musimy o tym głośno mówić. A18 jest jednak przede wszystkim komunikacyjną osią rozwoju gospodarczego dla południowo-zachodniej części województwa lubuskiego, dla powiatów żagańskiego i żarskiego o znaczeniu podobnym jak droga s3. Losy A18 tymczasem pokazują, że mamy do czynienia z  odkładaniem rozwiązania trudnego, owszem, problemu na nieokreśloną przyszłość, bo droga ta w kolejnych odsłonach Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad spada na coraz to niższe pozycje. Trzeba ten zły trend odwrócić – mówi wójt Wojciech Olszewski

Porozumienie A18 powołane z inicjatywy Wójta Gminy Wymiarki Wojciecha Olszewskiego jest pierwszym działaniem na tak dużą skalę skupiającym włodarzy gmin i starostów powiatu żarskiego i żagańskiego w sprawie tej „zapomnianej”, a niezwykle ważnej dla naszego subregionu: południowo-zachodniej części województwa lubuskiego inwestycji drogowej.

tekst:
http://wymiarki.eu/index.php/porozumienie-a18-samorzadowcy-wspolnie-w-sprawie-remontu-autostrady/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *